අපේ 09 වැනි පාර්ලිමේන්තුව Guinness වාර්තා පොතට යයි ද ?

පසුගිය දා අවසන් වූ මහා මැතිවරණයෙන් තේරී පත් වූ මන්ත්‍රීවරුන් අතර සුවිශේෂතා රැසක් දක්නට ලැබෙන අතර එය පසුගිය පාර්ලිමේන්තුවල දක්නට නොලැබුණු සුවිශේෂ තත්ත්වයක් බව දේශපාලන විචාරකයින් සේම පොදු ජනතාව ද සදහන් කරති.

ඒ අතර මුහුණු පොතේ වේගයෙන් හුවමාරු වන පෝස්ට් එකක දැක්වෙන්නේ අභිනව පාර්ලිමේන්තුව තුළ ‘හිටපු ජනාධිපතිවරුන් දෙදෙනෙක් සිටින බව‘යි. ඒ හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ (2005-2015) මහතා සහ මෛත්‍රීපාල සිරිසේන (2015-2019) මහතාය. මෙය ඇතැම් විට ලෝකයේ කිසිම පාර්ලිමේන්තුවක දක්නට නොලැබෙන සුවිශේෂ තත්ත්වයක් බව සාමාන්‍ය ජනතාවගේ අදහසයි.

මේ තත්ත්වය යම්කිසි හාස්‍යයකින් විස්තර කළ මුහුණු පොතේ පෝස්ට් සටහන් කර තිබුණේ ‘දැන් ඉතිං ලංකාව ගොඩදානන් පුළුවන්. අපිට එක් ජනාධිපතිවරයෙක් නෙමෙයි තුන් දෙනෙක්ම ඉන්නවා. මෙහෙම අවස්ථාවක් කවදාවත්, කාටවත් ලැබෙන්නේ නැහැ‘ යනුවෙනි.

වත්මන් ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා ද සමග ජනාධිපති ධුරයේ බොහෝ අත්දැකීම් ඇති තිදෙනෙක් දැන් රටට හිමිව ඇති අතර දැන් ඔවුන්ට රට වඩාත් හොද තත්ත්වයක් කරා ගෙන යාමට අවස්ථාව ලැබී ඇත.

මේ අතර වත්මන් පාර්ලිමේන්තුවේ ‘මිලිටරි නියෝජනය‘ ගැන ද අදහස් දක්වා ඇති අතර හිටපු යුද්ධ හමුදාපති, ෆීල්ඩ් මාෂල් සරත් ෆොන්සේකා සහ සිවිල් ආරක්ෂක බලකායේ හිටපු ප්‍රධානී, රියර් අද්මිරාල් සරත් වීරසේකර මහතා ඒ අතර ඉදිරියෙන්ම සිටී. ඒ අතර කොළඹ දිස්ත්‍රික්කයෙන් පත් වූ මේජර් ප්‍රදීප් උදුගොඩ (පොහොට්ටුව) සහ වන්නියෙන් ද හමුදා නියෝජනයක් සිදුව ඇත.

Read more: අපේ 09 වැනි පාර්ලිමේන්තුව Guinness වාර්තා පොතට යයි ද ?